Plan treningowy dla początkujących

Odpowiadając na pytanie wielu: “od czego zacząć przygodę z bieganiem ?”, poniżej przedstawiamy Wam pierwszy, początkowy plan treningowy “Od zera do 60 minut ciągłego biegu”, od którego polecamy zacząć treningi biegowe. Jest to plan, który był realizowany przez wielu członków naszego Stowarzyszenia – zawsze z sukcesem ! Wyciągajcie buty z szafy, zapomnijcie o pulsometrach, getrach kompresyjnych i innych dumnie brzmiących nazwach sprzętów, mających na celu pomóc biegaczom na wyższym stopniu zaangażowania i ruszajcie przed siebie ! Realizując poniższy plan, w ciągu 10 tygodni przygotujesz się do 45 minut ciągłego biegu, a przez kolejne 10 tygodni do 60 minut.

“Zacznij biegać w umiarkowanym tempie, a dopiero gdy poczujesz, że jesteś w stanie pokonać większą odległość w czasie treningu lub zrobić to szybciej, uwzględnij to na etapie planowania. Wdrażanie się w ten sposób aktywności powinno być stopniowe, żeby nie nabawić się kontuzji, ani nie stracić motywacji.”

Tomasz Opuchlik

Jak zacząć biegać?

Zaczynanie biegania może rozciągać się w nieskończoność. Jutro, pojutrze, za miesiąc… Jeśli chcesz biegać, to biegaj! Jeśli marzy Ci się sobotni jogging po lesie – do dzieła! Nie przekładaj tego planu na później, ponieważ Twój zapał może szybko minąć. Dobrze jest zacząć od krótkich dystansów, obserwować swój oddech i dać sobie czas na aklimatyzację w nowej roli. Każdy wysiłek fizyczny będzie kosztował Cię sporo siły. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem, dobrze będzie zadbać o każdy element: zaczynając od sprzętu i akcesoriów, a kończąc na nastawieniu i chęci.

Zostaw komentarz