Atlas tras biegowych w Pszczynie i okolicach

Postanowiliśmy stworzyć swego rodzaju atlas tras biegowych Pszczyny oraz okolic. Katalog tras będzie “żył” co oznacza, że w miarę zgłaszania przez Was ciekawych tras, ścieżek leśnych itp. będą one dopisywane do zestawienia. Jeżeli znasz ciekawe miejsce do biegania, niezależnie od dystansu, jeżeli widziałeś ciekawą widokowo trasę w okolicach Pszczyny – napisz do nas, a z pewnością ją zbadamy i zamieścimy w tym katalogu ! Tak więc, zaczynamy !

1. “Śladami Żubra”

Jest to chyba najlepsza (pod względem widokowym, profilu itp.) trasa biegowa w okolicach Jankowic – Studzienic w terenie głównie leśnym – ok. 70%, natomiast ok. 30% stanowi podłoże asfaltowe. Start biegu może być różny – my polecamy Karczmę Wiejską, gdzie po skończonym okrążeniu możemy uzupełnić węglowodany itp. Długość trasy może być dowolnie modyfikowana, ponieważ biegając w studzienickiej części lasu mamy dużo ścieżek bocznych, tak więc polecamy tą trasę zarówno na biegi spokojne, jak i długie wybiegania, czyli treningi objętościowe. Podczas biegu, zobaczymy jeziorko w pobliżu miejsca do odpoczynku w Jankowicach, gdzie spotkać można wędkarzy, a największą atrakcją widokową jest bieg wzdłuż Jankowickiej zagrody Żubrów, gdzie w lesie dostrzec możemy sarenki, wiewiórki i inne zwierzęta leśne. Dobiegając do Studzienic, możemy skręcić zarówno w kierunku wjazdu do lasu od strony boiska LKS Studzienice, jak i biegnąć dalej i skręcając w ulicę Szewczyka, gdzie podłoże zmieni się na asfaltowe. Oba wyloty z lasu łączą się na ulicy Szewczyka, gdzie dobiegniemy asfaltem do skrętu w lewo w ulicę Żubrów, a tam przebiegając przez ulicę, skręcamy w prawo w ul. Złote Łany (pozdrawiamy Wojtka :)) Biegnąc ulicą Szewczyka, możemy również skręcić w Jankowicach w lewo ul. Wilczą (podbieg), a stamtąd w prawo ulicą Sarenek dobiec do ulicy Żubrów, a dalej prosto w Złote Łany. Na końcu ul. Złote Łany skręcamy w lewo i dalej w las, skąd na końcu biegniemy w prawo. Lasem biegniemy ok. 3,5 km do głównej drogi, gdzie skręcając w prawo (asfalt) biegniemy ok. 30m (zalecamy uważać na pędzące samochody) i skręcamy w lewo w las, na drugiej stronie drogi. Dalej biegniemy prosto ok. 1,2km i dalej trzymamy się lewej strony. Biegniemy wzdłuż zagrody “Żybrowisko” – ok. 3 km. i dalej prosto przez ok. 1,5 km (dalej trzymamy się lewej strony). Na ok. 14,5 km (licząc od ul. Kukułek jak na zdjęciu) zakręcamy w lewo i dalej prosto, wybiegając z lasu w ulicę Szewczyka.

2. Studzienicka Pętla

Idealna trasa dla początkujących oraz na krótkie biegi regeneracyjne. W 100% droga asfaltowa, w 50% oświetlona. Trasa biegnie wzdłuż ulicy Szewczyka w Studzienicach, gdzie mamy w miarę płaski teren – ok. 2km. Dobiegamy do końca drogi i skręcamy w lewo w ulicę Żubrów (zalecamy ostrożny bieg ok. 200m poboczem “pod prąd”, aż do chodnika), gdzie dalej lekkim zbiegiem ok. 800m po chodniku dobiegamy do skrętu w lewo w ulicę Sarenek. Tam zaczynamy delikatny podbieg lewym, nieoświetlonym poboczem drogi, na której zachowujemy maksymalną ostrożność (w zimie zalecamy odblaski) przez ok. 1km i dalej ok. 700m w miarę płaską trasą do rozwidlenia dróg. Skręcamy w lewo w ul. Wilczą, gdzie czeka nas duży zbieg ok. 300m. poprzez mostek, aż do ulicy Szewczyka. Pętlę oczywiście można powtarzać do woli. Ma ona niecałe 5km. i często można spotkać na niej początkujących biegaczy.

Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.